تبلیغات

k
[+]دانشنامه ی هوا و فضا - قدیمی‌ترین سیارات بیگانه شناسایی شدند[+]
پرواز تا بینهایت

قدیمی‌ترین سیارات بیگانه شناسایی شدند

1391/01/31 19:54

نویسنده : محمد امین محمدی بهبهانی
ارسال شده در: فضا ،
قدیمی‌ترین سیارات بیگانه شناسایی شدند
دانشمندان مؤسسه ی«مکس‌پلانک» آلمان از کشف دو سیاره در مدار ستاره‌ای در فاصله ی 375 سال نوری از زمین خبر داده‌اند که قدیمی‌ترین جهان‌ های بیگانه شناخته‌ شده هستند.
 این ستاره ی میزبان و سیاره‌های آن با سن تخمینی 12.8 میلیارد سال احتمالا در آغاز جهان و کمتر از یک میلیارد سال پس از انفجار بزرگ شکل گرفته‌اند... این ستاره HIP 11952 نام داشته و از دو سیاره به بزرگی مشتری و دیگری در حدود سه برابر مشتری برخوردار بوده که مدار اولی حدود هفت روز و دیگری 9.5 ماه به طول می‌انجامد. 
محققان این سیارات را با استفاده از شیوه‌ای موسوم به سرعت شعاعی کشف کرد‌اند که در آن ستاره‌شناسان به رصد لرزش های دوره‌ای در نور یک ستاره که در اثر کشش‌های گرانشی سیارات مداری ایجاد می‌شود، می‌پردازند.

این کشف نشانگر آن بوده که شکل‌گیری سیاره در جهان اولیه با وجود این حقیقت که ستاره‌های آن زمان از فقر فلز برخوردار بودند، ممکن بوده است. 

به گفته محققان حجم آهن موجود در ستاره HIP 11952 حدود یک درصد خورشید است. 

ایده ایجاد سیارات از چنین ترکیب ستاره‌ای با نظریه مدل رشد پیوسته که در آن برای شکل‌گیری سیارات به عناصر سنگین نیاز بوده، در تضاد قرار می‌گیرد. 

حتی سیارات گازی غول‌پیکری مانند زحل و مشتری نیز برای شکل‌گیری به عناصر سنگین نیاز دارند؛ چرا که طبق برآوردها از هسته‌های جامد برخوردارند. 

این در حالیست که به گفته ی دانشمندان این جهان‌ های بیگانه برای 13 میلیارد سال آینده به همین شکل باقی نخواهند ماند. ستاره ی میزبان به زودی به ستاره قرمز غول‌پیکر تبدیل شده که جزء مراحل پایانی عمر ستارگان محسوب می‌شود. در این مرحله ستاره متورم شده و تمام سیارات نزدیک خود را در خود خواهد بلعید. 


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: 1391/01/31 20:10
وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ